عیب یابی لنت ترمز

⭕️ارتباط نوع صدای ترمز و نوع عیب

ترمزها بازه های متفاوتی از صدا را هنگام ترمزگیری یا رها کردن ترمز تولید می کنند. عملکرد مواد مصرفی در لنت ها که به منظور اتلاف انرژی مورد استفاده قرار می گیرند، با ایجاد نویز و حرارت همراه است. در نتیجه جیغ گاه و بیگاه ممکن است عادی باشد که علت آن سرما، گرما، رطوبت، برف، گِل، نمک و … است. به عبارت دیگر جیغ گاه و بیگاه همیشه به مفهوم وجود مشکل و یا کاهش اثر ترمز نیست. به یاد داشته باشید که بعضی صداها طبیعی اند و رفع آنها به هیچ ترمیم و یا تعمیری نیاز ندارد، نظیر:

صدای جیغ :

هنگامی که ترمزها سرد هستند و معمولاً در صبحگاه شنیده می­شود. این صدا طبیعی است و به هیچ سرویسی نیاز ندارد. به این پدیده Morning Sickness نیز می گویند. گاهی اوقات صدای جیغ تولیدی نشانگر نیاز خودرو به لنت ترمز جدید است.

صدای جیغ بلند ممتد :

وقتی خودرو در حال حرکت است و ترمز گرفته می شود یا حتی زمانی که ترمزگیری انجام نمی گیرد، شنیده می شود. این صدا هنگامی که نشانه روی لنت ترمز با دیسک تماس پیدا می کند، تولید می شود و نشان میدهد که لنت تمام شده است و باید تعویض شود.

همچنین هر سیستم ترمزی می تواند در دفعات زیاد ترمزگیری در ترافیکهای سنگین یا جاده های پر فراز و نشیب، نویز تولید کند. در چنین شرایطی، دمای دیسک و لنت بسیار بالا میرود.

 

صدای ناله در طول توقف :

این صدا معمولاً به دلیل لعابی یا شیشه ای شدن سطح دیسک به واسطه ترمزهای سنگین و متوالی تولید می شود و برای رفع آن باید لنت ها تعویض شوند و سطح دیسک دوباره پرداخت گردد.

صدای نویز :

فقط یکبار هنگام ترمزگیری از سیستم تعلیق جلو شنیده می شود. این صدا نتیجه جابجایی و حرکت لنتها در جهت دوران دیسک است و اگر پدال ترمز محکم فشرده شود، احتمال تولید صدا کمتر می شود. برای رفع این عیب باید از نصب صحیح لنت ها، گیرهها و Shimها مطمئن شویم.

نویز چند­گانه :

فقط یک بار بعد از روشن کردن موتور شنیده می شود. این صدا مربوط به سیستم خودآزمای ترمز ABS است و به هیچ گونه سرویس و تعمیری نیاز ندارد. سیستم ترمز ABS دارای یک بخش خودآزماست که در بعضی مدلها پس از روشن شدن خودرو و با اولین ترمزگیری و در برخی دیگر بعد از آن که سرعت خودرو برای اولین بار به حد معینی رسید، عمل میکند.

۸ Comments so far:

 1. سلام دوست عزیز امیدوارم سوال منو بخونید و جواب بدین ماشین من وقتی تازه روشن میشه همه چراغ ها خاموش هستن ولی بعد از چند صدمتر هرکت و صدار خرخر از زیر پدال گاز و یا داخل داشتبرد چراغ ای بی اس روشن میشه و اون صدا قطع میشه ممنون اگر کمکم کنید

  • سلام .
   صدای خرخر میتونه از تموم شدن لنت باشه.
   اگر لنت نبود کالیپر ترمز رو بررسی کنید ممکنه نیاز به تعویض قطعات کالیپر باشه.
   بلوک ای بی اس رو هم بررسی کنید ولی بعیده صدا از بلوک ای بی اس باشه،
   در صورت خرابی بلوک ای بی اس فقط سیستم ای بی اس غر فعال میشه.

 2. با سلام- ترمز خودروی من بعد از اینکه چند ساعت خاموش مونده باشه یهو گیر می کنه… ولی چند بار که پشت سر هم فشارش میدم دوباره به کار میفته… واسه همین من بعد از اینکه ماشینو روشن میک نم چند بار روی ترمز می زنم تا نهایتا کامل بتونه بره پایین. مشکل از چیه؟ با تشکر.

  • سلام.
   پمپ و سیلندر های ترمز شما باید توسط کارشناس ماهر بازدید و چک بشوند.
   به امکان زیاد نیاز به تعویض لوازم سیلندر ترمز وجود دارد.

  • سلام
   باید دیسک های ترمز رو بررسی کنید
   اگر لبه دار شده یا خط داشته باشه، صدا می‌تونه به این دلیل باشه.
   در غیر اینصورت، جنس لنت مرغوب و نرم نیست که باعث صدا و‌خورد دیسک ترمز شما میشه و برای پیشگیری از آسیب به دیسک ها باید تعویض بشه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوستان گرامی : توجه داشته باشید، پاسخ سوالاتی که مطرح میکنید در اینجا صرفا به عنوان مشاوره و در حد حدس و گمان بر اساس گفته های شما میباشد و امکان خطا و اشتباه در آن وجود دارد زیرا عیب یابی مشکلات خودرو صرفا باید در محل و با تست صحیح توسط کارشناس ماهر صورت بگیرد