لاستیک ها

لاستیک و ایمنی

امروزه استفاده از لاستیک های تیوپلس کاملا فراگیر شده و استفاده از تیوپ در لاستیک خودرو ها تقریبا به صفر رسیده است . یکی از دلایل اصلی خودروسازان برای استفاده از لاستیکهای تیوبلس، ایمنی خودروها و جلوگیری از ترکیدن لاستیک است. درخودروهای امروزی به دلیل رانندگی بیشتر رانندگان با سرعت های بالا (بیش از ۱۰۰کیلومتردر ساعت) علاوه بر تیوبلس شدن چرخها، ارتفاع دیواره جانبی لاستیکها نیز کاهش یافته است که علت آن جلوگیری از انعطاف زیاد لاستیک و گرم شدن بیش از حد آن است. در صورتیکه ارتفاع لاستیک زیاد باشد حرکت لایه ها ی لاستیک باعث گرم شدن لاستیک می گردد.

چند پیشنهاد جهت افزایش ایمنی و بهره وری :

  • تنظیم باد چرخها علاوه بر مزیت های اقتصادی آن نظیر بالارفتن طول عمرلاستیک،کاهش مصرف سوخت و… باعث بالارفتن ایمنی رانندگی می گردد.
  • با توجه به اینکه کاهش وافزایش چند PSI فشار تأثیرات منفی دارد در تنظیم باد لاستیکها توسط آپاراتی ها،دقت کنید که حتما از گیج استاندارد استفاده شود و در صورت امکان نسبت به تهیه یک گیج باد استاندارد برای تنظیم باد چرخهای خودروی خود اقدام نمائید.
  • از تیوپ دار کردن چرخها خودداری کنید.مگردر شرایط خاص که امکان پنچری به صورت تیوبلس نباشد که لازم است بعنوان چرخ زاپاس استفاده گردد.
  • در سفرهای طولانی فشار باد لاستیک بین ۲ تا ۳ psi بیش تر از حالت عادی در شرایط رانندگی در شهر باشد.
  • لاستیک ها را مرتباٌ زیر وسیله نقلیه جابجا کنید(سواری هر ۳۰۰۰کیلومتر وباری هر ۵۰۰۰کیلومتر)
  • تعویض لاستیک زمانی است که عمق آج به ۶/۱ میلیمتر رسیده باشد.
  • توصیه می گردد روی هر خودرواز یک نوع لاستیک استفاده گردد. در صورتیکه مجبور به استفاده از انواع لاستیک هستید،لاستیکهای رادیال را در محورهای عقب استفاده نمائید.
  • حرکات غیر عادی لاستیک از قبیل کشیدن به یک جهت ویا لرزش وغیره را جدی بگیرید.

بالانس چرخها

یکی از موارد مهم در حفظ پایداری و ایمنی خودرو بالانس چرخهاست که باید مورد توجه قرار دهید.

در بالانس چرخها روش صحیح بالانس چرخها بدون باز کردن آنها است که کل مجموعه های دوار نظیر توپی چرخها نیز بالانس گردنند ولی به دلیل نبود امکانات لازم این کار با باز کردن چرخها انجام میگیرد.

اکثر افراد برای بالانس فقط چرخهای جلو را انجام می دهند ولی پیشنهاد می گردد حتما چرخهای عقب نیز بالانس گردند.

این نکته ها  را رعایت نمائید و اثر آن را تا سرعتهای بالای ۱۲۰ کیلومتر  در ساعت به خوبی حس خواهید کرد.

 

عوامل ایجاد لاستیک سایی در خودروها:

لاستیک سایی که بیشتر در خودرو های مدل پائین دیده می شود ، به علت آن است که به مرور زمان زاویه های تنظیم این خودروها به هم می خورد و نیز هنگام انجام تعمیرات توسط تعمیرکاران غیر مجرب، این اندازه ها رعایت نمی شوند و یا اصلا دقیق تنظیم نمی شوند مثلا به هنگام تعمیر جلوبندی ماشین و تعویض سیبک ها یا فنر بندی خودرو ممکن است، این تنظیم ها به هم بخورد.

فرمان خودور:

اگر خودرو شما به هنگام رانندگی به یک سمت کشیده می شود ( بخصوص زمانی که فرمان را رها می کیند ) اولین کاری که باید انجام دهید این است که میزان بودن باد لاستیک ها را چک کنید. اما اگر باد لاستیک ها را چک کردید و تنظیم بودند آنگاه ممکن است اشکال در جای دیگری باشد، ممکن است ،میل فرمان نامیزان باشد یا زاویه کمبر و کستر درست نباشند یا فرمان درست در مرکز تنظیم نشده باشد. اگر فرمان ماشین شما بیش از اندازه بازی دارد یا به سختی می پیچید، باید مارپیچ فرمان و قطعات داخلی جعبه فرمان را چک کنید.

فنر بندی:

فنر بندی ماشین از اجزای متعددی تشکیل شده است در این حالت لازم است که همراستایی چرخها و یاتاقانهای آنها و بوش و میله تعادل و بازوهای کنترل فنر و خود فنرها را بررسی کنید. اگر بخش هایی از فنر ها دچار سائیدگی شده یا صدمه دیده اند باید تعویض شوند. چون اگر این کار صورت نگیرد باعث فرسودگی و صدمه دیدن پیش از موعد سایر بخش های سیستم فنر بندی و خودرو می شود.

همراستایی:

برای هدایت کردن مناسب و درست خودرو و جلوگیری از سائیدگی لاستیکها؛ لازم است که چرخها هم راستا باشند. این کار باعث می شود که از سائیدگی و اصطکاک و سر خوردن چرخها جلوگیری شود. ضمن اینکه میزان مصرف سوخت هم کاهش می یابد و از وارد آمدن فشار بر روی فرمان و سیستم فنر بندی کاسته می شود و هدایت خودرو بهتر صورت می گیرد.

اگر حین حرکت در جاده و سرعت های زیاد، لاستیک خودرو ترکید چه کنیم؟

 

🔷 در هنگام ترکیدن لاستیک یا همان تایر خودرو نخستین کاری که پس از حفظ آرامش از راننده بر می‌آید، محکم نگه داشتن فرمان با دو دست، تمرکز بر روی مسیر مقابل و عدم چرخش فرمان به طرفین است.

🔷 همچنین راننده نباید پایش را از روی پدال گاز به یکباره بردارد، زیرا این عمل اصطلاحاً موجب کله کردن خودرو شده و انتقال وزن خودرو از لاستیک‌های عقب به لاستیک‌های جلویی را بدنبال دارد.

🔷 نکته مهم دیگری که راننده باید حتماً رعایت نماید عدم استفاده از ترمز خودرو است، زیرا اگر تایر آسیب‌دیده در قسمت جلوی خودرو باشد، عمل ترمز کردن افزایش وزن و فشار خودرو بر قسمت جوی خودرو را بدنبال دارد که امکان انحراف و چپ کردن خودرو از عواقب بدیهی آن است.

🔷 اگر راننده احساس کرد خودرو در حال منحرف شدن است، باید به آرامی به پدال گاز ضربه بزند زیرا با این کار می‌تواند سرعت خودرو را حفظ کند و هم به آرامی سرعت را افزایش دهد.

🔷 اگر لاستیک‌های عقبی خودرو پنچر شده باشد ترمز ناگهانی حرکت رو به جلوی خودرو را سخت خواهد کرد، در این حالت راندن خودرو بسیار دشوار است و به احتمال زیاد خودرو منحرف خواهد شد.

🔷 پس از توقف باید خودرو به سمت راست جاده منتقل و از علائم هشدار دهنده استفاده شود تا از وقوع حادثه‌ای دیگر جلوگیری شود.

 

⭕️ چرا باید همواره میزان باد تایر ها را تنظیم کرد؟

 

فشار باد مناسب قدرت تایر را در برابرنیروی وزن و شرایط مختلف رانندگی مانند ترمز کردن، شتاب گرفتن و غیره بیشتر می کند. بهترین وضعیت تایر با فشار باد مناسب مهیا می شود، بنابراین باید حداقل هر دو هفته یکبار فشار باد تایرها را تنظیم نمود.

اگر فشار باد خیلی زیاد باشد معایب زیر ظاهرمی شوند:

• باریک شدن سطح تماس و کاهش قابلیت های تایر و پایداری آن
• سلب آرامش و راحتی در رانندگی
• ساییده شدن بیش از حد قسمت میانی
• قابلیت جذب نیرو های وارده از جاده به لایه های میانی از بین می رود و با کم شدن استقامت آنها در برابر نیروها آسیب پذیریشان زیاد می شود.
• به دلیل تجمع نیروها در مرکز آج ها لایه های لاستیکی در زمان گرم شدن تمایل زیادی به جدا شدن دارند.
اگرفشار باد کم باشد معایب زیرظاهر می شوند:
• زیاد شدن مصرف سوخت به دلیل افزایش سطح تماس با جاده
• اگر چرخ های جلو کم باد باشند فرمان سفت و یا به یک سمت کشیده می شود
• ساییده شدن سریع تر و بیشتر قسمت بیرونی آج ها
• در زمان حرکت به دلیل تغییر شکل زیاد در منطقه تماس با جاده حرارت فوق العاده بالا می رود و امکان جداشدن لایه ها بیشتر میشود که این مساله خطرات زیادی در پی دارد
• موج دار شدن و بالا رفتن حرارت در سرعت های بالا
• له شدن تیوپبین رینگ و حلقه داخلی تایر

چند نکته:

• برای حرکت در بزرگراه ها و با سرعت بالا فشار باد را طبق سفارش کارخانه بیشتر کنید.
• خودرویی که بار سنگین حمل می کند دقیقا شرایط تایرکم باد را دارد.
• توجه داشته باشید که فشار صحیح باد لاستیک فقط حین متوقف بودن خودرو به مدت ۳ ساعت یا پس از رانندگی حداکثر به میزان ۵/۱ کیلومتر قابل اندازه گیری است چرا که با افزایش حرارت فشار نیز افزایش می یابد. تابش نور خورشید در زمان پارک طولانی نیز چنین حالتی ایجاد میکند.
• هیچگاه این اضافه فشار را در زمان گرم بودن تایر خارج نکنید زیرا هنگام خنک شدن تایر دچار کمبود وزن می شود.
• بعد از تنظیم باد در پوش “والو”را با دقت ببندید.
• تنها به چشم خود برای تنظیم باد اعتماد نکنید.
• حتما به فشار استاندارد داده شده توسط کارخانه سازنده توجه کنید
• همواره فشار باد تایر زاپاس را بیشتر از حداکثر فشار داده توسط کارخانه سازنده تنظیم کنید.